wtorek, 10 października 2017

Stosowanie procedur i funkcji w językach programowania

1.MODELE PROGRAMOWANIA.

*PROGRAMOWANIE LINIOWE- program jest ciągiem instrukcji języka programowania.Nie wyróżnia się bloków strukturalnych (zawierające instrukcje warunkowe lub iteracyjne).Są one realizowane za pomocą instrukcji skoku (przejście do określonego miejsca w programie).Nie ma wyodrębnionych procedur i funkcji.

*PROGRAMOWANIE STRUKTURALNE- program ma określoną strukturę, w której można wyodrębnić deklaracje(modułów,zmiennych i stałych), definicje programów oraz bloki instrukcji. Nie jest konieczna instrukcja skoku.Każda zmienna ma ściśle określony typ

*PROGRAMOWANIE MODULARNE- koncepcja programowania modularnego stanowi rozszerzenia podejścia proceduralnego, w którym powtarzające się ciągi instrukcji zapisuje się w postaci procedur i funkcji, nadających się do wielokrotnego wykorzystania.Moduł jest strukturą  nadrzędną w stosunku do procedur i funkcji.

*PROGRAMOWANIE OBIEKTOWE- program to zbiór obiektów, z których każdy posiada określone właściwości i metody.Metody opisane są za pomocą programowania strukturalnego.Programowanie obiektowe służy do realizacji złożonych projektów.

*PROGRAMOWANIE ZDARZENIOWE- program to zbiór obiektów, jednak kolejność wykonywania instrukcji programu nie jest zdefiniowana przez programistę, lecz zależy od zaistnienia określonych   zdarzeń ( np. naciśnięcie myszy przez użytkownika, wprowadzenia danej i upływu odpowiedniego czasu).Programowanie zdarzeniowe jest ściśle powiązane z tworzeniem interfejsu między programem a i użytkownikiem.

2.PROGRAMOWANIE ZSTĘPUJĄCE I WSTĘPUJĄCE.   


  •    PROGRAMOWANIE ZSTĘPUJĄCE- czyli "z góry do dołu"- najpierw planuje się całość, a potem dochodzi do szczegółów.Zaczynamy od sformułowania zadania głównego, potem poddajemy je analizie i dzielimy na mniejsze moduły, czasem aż do najbardziej elementarnych części. 
  • PROGRAMOWANIE WSTĘPUJĄCE- czyli "z dołu do góry"-ze szczegółowych elementów składa się całość. Na początku określamy zestaw elementarnych zadań, których wykonanie jest konieczne do realizacji zadania głównego.

3.ZALETY STOSOWANIA PODPROGRAMÓW (PROCEDUR I FUNKCJI).
  1. Dzielenie zadanie na mniejsze części (każda może być realizowana w oddzielnej procedurze lub funkcji)
  2. Wprowadzenie porządku do programu.
  3. Unikanie powtórzeń
  4. Łatwiejsze wyszukiwanie błędów i dokonywanie poprawek
  5. Programowanie zespołowe.
Zalety programowania  strukturalnego są szczególnie widoczne przy pisaniu dużych programów, rozwiązując złożone problemy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz